Fotoğrafı Değerli Kılan?

'Fotoğrafçılık' forumunda Hattushil tarafından 20 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

 1. Hattushil

  Hattushil New Member

  Katılım:
  17 Mayıs 2018
  Mesaj:
  52
  Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Bilgisayar Müh.
  Şehir:
  Ankara
  Uzun süredir bu sorunun cevabını arıyorum. Karıştırmayalım, iyi fotoğraf kavramını incelemiyorum. Fotoğraf estetik olarak güzel ya da çirkin ya da hayret uyandırıcı olabilir, bununla ilgilenmiyorum. Bir fotoğraf neden değerli olur; ya da çok değerli olur; ya da değersiz olur? Fotoğrafta değerlilik kavramı da acaba diğer bazı kavramlar gibi izafi mi, ya da mutlak bazı tespitlerimiz olabilir mi?

  Fotoğrafın aynı anda birçok kişi tarafından çekilmiş olması onu değersiz yapar. Onlarca ya da yüzlerce kişinin önünde gerçekleşen bir olayı yine yüzlerce kişi birbirine yakın bir biçimde fotoğraflayabilir. Bu, orada meydana gelen olayın değeriyle ilgili herhangi birşeyi değiştirmezken, o olaya ait çekilmiş fotoğrafların değerini düşürür. Bu spontane gelişen bir olay olabileceği gibi önceden hazırlanmış bir kurgu da olabilir.

  Çok bilinen ve tüketilen yerlerin, Eyfel Kulesi, Pisa Kulesi, Sümela Manastırı, Kız Kulesi, Pokut Yaylası gibi yüzlerce ve hatta binlerce yerin çekilen fotoğrafları. Burada ayrı bir saptama yapmakta fayda var. Bu tip mekanlarda çekilen çok özel kurgular ya da çok değerli fotoğraflar olabilir, bunlardan bahsetmiyorum. Direkt olarak buraların fotoğraflarının çekilmesinden; yani fotoğraftaki konunun bu mekanlar olmasından bahsediyorum.

  Fotoğraf çözünürlüğü dijital fotoğrafa ait bir kavram. Çekilen fotoğrafların herhangi bir mecrada kullanılamayacak kadar düşük çözünürlüklü olması o fotoğrafın değerini düşürür. Örneğin 200×150 piksellik bir fotoğraf 6000×4000 piksellik fotoğraftan çok daha az değerlidir.

  Teknik olarak eksiklikleri veya zayıflıkları olan fotoğraflar bu nedenle de değer kaybederler. Örneğin hiç gereği yokken çok yüksek iso değerinde (mesela iso 25.600) çekilen, bu nedenle de çok fazla noise oluşan fotoğraflar. Ya da belirgin bir konunun fotoğrafı çekilirken o konunun netlik dışında kalması vb.

  Başkasının daha önce çekmiş olduğu fotoğrafı taklit ederek çekilen fotoğraflar. Bu tip fotoğraflar çalışma, deneyim ya da ders amacıyla, yayınlanmamak şartıyla çekilebilir. Fakat herhangi bir mecrada kullanıldığında değersizdirler. Taklitten öteye geçmezler.

  Sizce fotoğrafı değerli kılan nedir?
   
 2. Azurrexe

  Azurrexe New Member

  Katılım:
  18 Mayıs 2018
  Mesaj:
  137
  Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Benim için fotoğrafın değerli olması, o anı hatırlatmak. O sebeple değerlidir. Başka bir anlamı yoktur, benim için...
   

Bu Sayfayı Paylaş