SEO Nedir?

'SEO Hizmet Paketleri' forumunda tearaway45 tarafından 20 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

 1. tearaway45

  tearaway45 New Member

  Katılım:
  20 Mayıs 2018
  Mesaj:
  77
  Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Arama motorlarına sitenizdeki ürününüz neyse, onu sunmanız için gerekli bazı standartlar vardır. Bu standartlar web sitelerin gelişimi için gerekli ve optimize kurallardır. İşte bunların toplandığı ve bunlara uyarak belirli şeylere ulaşabileceğiniz, ürün pazarlama kategorisinde arama motoru optimizasyonu ismiyla anılan SEO, İngilizce içerisindeki "Search Engine Optimization" öbeğin baş harfleridir. Türkçe karşlığı "Arama Motoru Optimizasyonu" olan bu pazarlama yöntemi, Türk webmasterlar arasında da yabancı kullanımda olduğu gibi genellikle SEO şekliyle ifade edilir. SEO içerisinde bulunan farklı alanlardaki optimizasyon türleri de genel olarak isimlerini İngilizce söylenişlerinde geçen kelimelerin baş harflerinden alırlar.

  Uzmanlığı konusunda birçok kişi tarafından tartışılan bir pazarlama yöntemi olan SEO'nun ne olduğunu bilmeyen insanlar, olayı sadece basit olarak;

  ".. Bir WordPress blogun istediğim kelimelerde en iyi sıraya gelmesi. .."

  şeklinde düşünmektedirler. Arama motoru değerlendirmesi, ve bunların uygulanması neticesinde alınan sonuçları incelediğimizde, kullanıcıya doğru bilgiyi sunmak adına yapılan her düzenleme / ayarlama (optimizasyon) aslında SEO Nedir? sorusuna açık bir cevaptır. Kullanıcılara aradığı içeriği istenilen ve en doğru şekilde sunabilme yeteneğine SEO diyoruz. Pazarlama ve gerçek anlamıyla E-ticare kulvarına giren SEO, günümüzdeki kullanımıyla insanlara gerçek hizmet vermek için uygulanan (diğer web sitelerde uygulanan tekniklerden bahsedilmekte) teknikleri de kapsamaktadır. O nedenle, SEO bu demektir, veya SEO sadece şundan ibarettir gibi genellemeler yanlış ifadelerdir. Altında onlarca dal ve uygulama bulunan bu düzenleme topluluğunun literatürdeki ifadesi ürün pazarlama methodu şeklindedir.

  Normal web sitelerin (Elektronik ticaret yapmayan siteler) ürünleri, yazdıkları özgün yazılar, paylaştıkları video/resim/fotoğraf gibi görsel materyaller ve hayal güçlerince üretebildikleri her şeydir. Bunlarında arama yoğunlukları, günlük hayatta kullanılan aranma öbeklerine baktığımızda bir hayli fazladır. Bugün bir kütüphaneden daha çok kullanılan ve daha çabuk erişilebilen bir servis olan arama motorları, bu nedenle araştırma yapmak isteyenlerin, ticari kaygı olmadan sadece merakıyla sörf yapan insanların dahi yardımcısıdır. Bu nedenle, SEO tanımlamasının dışında, karşılıksız veya son kullanıcıdan bir ücret talep etmeden dolaylı yoldan pazarlama yöntemleri sunduğu için, bu tür web siteleri içinde geçerlidir. SEO genel itibariyle, ürününüz her neyse bunu son kullanıcıya en iyi şekilde ulaştırmaktır. (Bu bir araştırmacı veya ürün satın almak isteyen olabilir, buradaki amaç son kullanıcıya istediğini en verimli ve doğru şekilde verebilmektir.)
  Herkese doğal SEO'lu günler diliyorum.
   

Bu Sayfayı Paylaş